ساعت
 


  چاپ        ارسال به دوست

خصوصیات آزادی در غرب در بیان آیت‌الله مصباح یزدی

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی شامگاه یکشنبه در جلسه درس اخلاق در دفتر مقام معظم رهبری در قم با اشاره به اعمال انسان اظهار کرد: انسان زمانی که به عملی می‌رسد، آنچه تعیین کننده نوع اعمال او است، ارزش‌ها است. نخستین عاملی که موجب توجه ما به کاری می‌شود، امید لذت است. آن حسی که از سنین کودکی در هر کودکی ظهور می‌کند و کم کم رشد پیدا می‌کند. اینکه انسان کاری کند تا لذت ببرد، مقداری طبیعی است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند خودش این حس را در ما قرار داده تا به سوی لذت‌ها گرایش پیدا کنیم، چون بقای ما به این لذت‌ها بستگی دارد. تاثیر شیطان این است که این لذت‌ها را در برابر ما بزرگ جلوه می‌دهد و به آنها زینت می‌بخشد تا ما از این لذت‌ها خوشمان بیاید.

وی افزود: بچه‌ها از همان شیرخوارگی علاقه‌ای پیدا می‌کنند که دیگران به آنها توجه کنند، زمانی که می‌بینند کسی به آنها توجه نمی‌کند، شلوغی به وجود می‌آوردند. این حالت بچه‌گانه است، اما در بسیاری از انسان‌ها چنین حالتی وجود دارد و تلاش برای رسیدن به محبوبیت جزو رفتارهای آنها است.

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: برخی از ارزش‌ها از آداب و رسوم مردم گرفته شده و دایره این ارزش‌ها بسیار گسترده است. شیطان سعی می‌کند که آداب و رسومی که موجب گمراهی می‌شود، را ترویج کند و شیطان برای مقاصد خودش این کارها را انجام می‌دهد. مثالی ظاهری که در این زمینه برای ما آشنا است، مد است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: یک سری ارزش‌ها مطرح است که هیچ انسان عاقلی آن را رد نمی‌کند، به عنوان مثال ظلم بد و عدالت خوب است و ارزش چنین مسائلی از نظر اکثر افرادی بدیهی است، اگر چه که تعریف‌ها در خصوص عدالت تفاوت دارد، یک تعریف در خصوص عدالت این است که انسان همه را با یک چشم ببیند.

وی افزود: عمق کار شیطان این است که انسان را به نسیان مبتلا کند و موجب فراموشی یاد خداوند در انسان شود. اکنون در مهم ترین کشورها، قوی‌ترین احزاب لیبرال هستند، چون این فرهنگ در این کشور تبلیغ شده که انسان هرکاری که دلش می‌خواهد می‌تواند انجام بدهد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به آزادی در غرب اظهار کرد: بزرگترین افتخار در کشورهای غربی این است که انسان هرچه که دلش می‌خواهد، انجام بدهد، چون آزادی است. آنها تنها جایی که آزادی انسان با آزادی دیگران تزاحم پیدا می‌کند، جلوی او را می‌گیرند. کتاب‌های زیادی در خصوص رابطه بین عدالت و آزادی نوشته شده، اما هنوز این مسئله به صورت نهایی حل نشده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: نقش شیطان این است که با مقدس ترین مفاهیم توجهاتی برای انسان به وجود می‌آورد که گناه انجام بدهد. دشمنان با اسلام مخالف هستند، چون اساس اسلام عبودیت است، اما خدای دشمنان ما هوای نفس است و شیطان توجیهاتی را برای رفتارهای آنها به وجود می‌آورد.

وی افزود: شیطان در بخش‌هایی که به رفتار انسان سمت و سو می‌دهد و انسان‌ها را با وسوسه و مغالطه به گناه آلوده می‌کند، انسان هم با وجود اینکه می‌داند این کارها فایده‌ای ندارد، به گناه آلوده می‌شود.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به خصوصیات نسل جوان گفت: جوانی که باید انرژی خودش را برای پیشرفت جامعه بگذارد، ساعت‌ها در خیابان‌ها پرسه می‌زند تا شاید در خیالش لذتی ببرد، او با اینکه می‌داند چیزی به دست نمی‌آورد، اما این کار را انجام می‌دهد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: بزرگترین چیزی که ما انسان‌ها را در دام شیطان می‌اندازد، دوست ناباب است و داروی مقابله با چنین مسئله‌ای انتخاب رفیق سالم است، انسان باید با دوستان سالم رفاقت کند تا در دام شیطان نیفتد.


٠٩:٣٨ - دوشنبه ١٤ تير ١٣٩٥    /    عدد : ٤٩٨١١٨    /    تعداد نمایش : ٢٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج