ساعت
 


  چاپ        ارسال به دوست

پایان رقابت بزرگان علم رباتیک جهان

یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از هفدهم فروردین ماه به صورت رسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، واشقانی‌فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد، موسی‌خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ آزاد ایران، سفرای کشورهای کره جنوبی و فیلیپین و همچنین دانشجویان و اساتید حوزه رباتیک کشور در نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز شد.

مراسم افتتاح این مسابقه در حالی صورت گرفت که یک ربات قیچی را برای بریدن روبان مراسم به مسئولان تحویل داد.

 

پرچم ایران و 10 کشور خارجی در سالن محل برگزاری مسابقات نصب شده بود و افراد شرکت کننده از کشورهای خارجی نیز در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.

در این دوره 625 تیم ثبت نام کردند که از این تعداد 320 تیم به این دوره از رقابت‌ها راه یافتند. از این تعداد 306 تیم ایرانی و 14 تیم خارجی از کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، چین، امریکا، پرو، افغانستان، کره جنوبی و هلند است.

یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران دارای 22 لیگ دانش آموزی و دانشجویی است که شامل لیگ‌های شبیه ساز فوتبال دو بعدی، لیگ شبیه ساز فوتبال سه بعدی، فوتبالیست کوچک، فوتبالیست انسان نما، شبیه ساز امداد، امدادگر مجازی، امدادگر، ربات صنعتی، ربات مین‌یاب کنترل از راه دور، ربات مین‌یاب هوشمند اندازه کوچک، ربات مین‌یاب هوشمند اندازه متوسط، ربات مین‌یاب، لیگ ربات پرنده، زیر دریایی و لیگ‌های دانش آموزی می‌شود.

* دستاوردهای دانشگاهی که می‌تواند راهگشای صنعت باشد

پس از افتتاح رسمی این مسابقات سورنا ستاری از دستاوردهای ارائه شده بازدید کرد و دانشجویان ربات‌های خود را که در حوزه‌های مختلف تولید کردند به ستاری نشان دادند. یکی از این ربات‌ها ربات انسان نمای سایز نوجوان بود که از سوی تیم شاهد ارائه شد و  یکی دیگر از ربات‌ها ربایت امدادگر استاندارد سایز کوچک بود که از سوی دانشگاه آزاد قزوین برای شرکت در مسابقات در نمایشگاه بین المللی حضور یافته بود.

همچنین آخرین ورژن ربات خدمت رسان با قابلیت تشخیص افراد از نظر اسم و جنسیت در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ارائه شد.

این ربات می‌تواند در صورت عدم حضور صاحب خانه در منزل عکس فردی که قصد ورود به منزل را دارد تهیه کرده و برای صاحب خانه ارسال کند تا اگر صاحب خانه اجازه داد درب منزل را باز کرده و فرد مورد نظر وارد منزل شود.

ربات خدمت رسان قابلیت کار در محیط رستوران به عنوان گارسون را دارد و می‌توان به طور همزمان از چند مشتری دستور سفارش غذا گرفته و غذای مورد انتخاب آن‌ها را تشخیص داده و برایشان بیاورد.

حسین فروتن سرپرست تیم امدادگر دانشگاه آزاد قزوین گفت: دو نوع ربات امدادگر به نام‌های ربات‌های هوشمند و ربات‌های دستی داریم. ربات هوشمند رباتی است که کارها را به طور هوشمند بدون دخالت انسان کارها را انجام می‌دهد به همین دلیل یکسری از ویژگی‌های ربات دستی را ندارد. ربات دستی رباتی است که انسان در هدایت آن دخالت داردبه همین دلیل قادر به انجام کارهای سختری هست در صورتی که ربات هوشمند فقط حالت‌های مسیری که از قبل برای آن تعیین شده را طی می‌کند.

 

وی افزود: وظیفه کلی ربات‌های هوشمند و دستی این هست که به محل حادثه برود، نقشه‌ای از محل حادثه تهیه کنند و در اختیار امدادگران واقعی قرار دهند البته قوانین لیگ به سمتی پیش می رود  که در نهایت یک ربات هوشمند داشته باشیم که همه کارها را خودش انجام دهد.

* دانشمند ناسا: مسابقات ایران اوپن برایم غیرقابل تصور بود

 حمیدرضا چابک جوان‌ترین دانشمند ایرانی عضو ناسا با حضور در این مسابقات، گفت: این نخستین بار است که در این رقابت ها حضور پیدا می کنم. سال گذشته یک دوره مسابقات در حوزه ربات ها به میزبانی ناسا برگزار شد که بنده به عنوان نماینده این سازمان گزارشی مبنی بر عملکرد و پیشرفت ربات ها تهیه کردم و از آنجا که کشورهای زیادی در این رقابت ها حضور داشتند، وارد حوزه رباتیک شدم.

دانشمند جوان ایرانی عضو ناسا در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه سال گذشته در مسابقات رباتیک ناسا نماینده بودم باید بگویم یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می شود، از وسعت بیشتری برخوردار است. حتی می توان گفت نسبت به کشورهایی که مسابقات جهانی بزرگی برپا می کنند، مسابقات ایران اوپن دارای بار علمی و مهارت دو چندان است.

چابک با اشاره به اینکه شرکت کننده‌های جوان حاضر در مسابقات ایران اوپن بسیار فعال و کوشا هستند، افزود: در این رقابت‌ها دانشجویان شرکت کننده از کل کشور مشاهده می‌شوند و حضور تیم های مختلف از دانشگاه های متعدد نشان دهنده این مهم است که این دانشجویان نخبه بار علمی فراوانی دارند و به خوبی در بحث تئوریک نیز پیشرفت کرده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: به طور کلی ساخت ربات ها بسیار عالی ارزیابی می شود و چنین رشد و پیشرفتی حاکی از آن است که در ایران در زمینه رباتیک به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم.

این عضو ناسا با بیان این مطلب که ربات ها در آینده در زندگی افراد نقش به سزایی ایفا خواهند کرد، افزود: با توجه به اینکه زندگی در جامعه امروزی در بین ایرانیان و همه ملت ها از شکل سنتی به سوی مدرنیته در حال گذار است، بنابراین ربات ها نقش پررنگی در زندگی به عهده خواهند گرفت.

چابک تصریح کرد: در مسابقات ایران اوپن ربات کروی شکلی را مشاهده کردم که می‌تواند در منازل کاربرد فراوانی داشته باشد و با توجه به اینکه پیچیدگی‌های زندگی امروز افزایش یافته و همه اعضای یک خانواده در جامعه مسئولیت‌هایی به عهده دارند، به کمک این ربات به راحتی می‌توانند از طریق ردیاب‌ها و سیستم‌های شبکه‌ای در داخل خانه نظارت کافی بر فرزندان خود داشته باشند.

دانشمند ایرانی عضو ناسا از کاربردهای دیگری که ربات‌ها در آینده نزدیک خواهند داشت گفت و افزود: در محیط‌هایی که به لحاظ آلودگی صنعتی برای انسان خطرآفرین است این ربات‌های ساخت دست بشر می‌تواند کاهش آسیب‌های انسانی را به همراه داشته باشد؛ این ربات ها در محیط‌هایی که آلوده به مواد رادیواکتیو و اسید است بسیار کاربرد دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته با ملت های مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکایی آشنا شده‌ام و فرهنگ شان را فرا گرفتم به این نتیجه رسیدم که همبستگی، تعامل و کار گروهی الگویی است که باعث رشد و ترقی در زمینه علمی می شود. خوشبختانه این ویژگی‌ها در ساخت ربات‌های تیم‌های ایرانی شرکت کننده در یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران قابل مشاهده است.

* نماینده منتخب تهران: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید با حوزه علم نوین به خصوص علوم رباتیک بیشتر آشنا شوند

علی نوبخت نماینده مجلس دهم با حضور در یازدهمین مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2016 حرکت دنیا به سوی علوم نوین را اجتناب ناپذیر دانست.

علی نوبخت نماینده منتخب تهران با اشاره به این که جهان در حال پیشروی به سمت تکنولوژی‌های پیشرفته است و این امر باعث کاهش زحمات نیروی انسانی می‌شود، افزود: استفاده از علوم نوین که یکی از شاخه‌های آن علم رباتیک است علاوه بر کاهش آسیب‌ها و خطراتی که در حین کار به افراد وارد می‌شود راندمان فعالیت‌ها را افزایش داده و از سوی دیگر دستاوردهای مثبتی به همراه خواهد داشت.

نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: خوشبختانه با زحمات استادان و دانشجویان زبده دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و تمام دانشگاه‌های شرکت کننده از سراسر کشور به نوآوری‌های پیشرفته ای دست پیدا کرده ایم. از این رو وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که با حوزه علم نوین به خصوص علوم رباتیک بیشتر آشنا شوند.

نوبخت در ادامه بیان کرد: ورود دانشگاه به مجلس شورای اسلامی نیز باید با بسترسازی و نهادینه کردن بیشتری صورت گیرد. برپایی نمایشگاه های رباتیک و نشان دادن فناوری‌هایی که دانشجویان طراحی کرده‌اند به طور قطع ضمانت پیشرفت و پیشبرد مسائل قانونی را در بردارد.

وی با بیان این مطلب که مسوولان باید نسبت به این حوزه علمی، فنی و تخصصی توجه بیشتری نشان دهند ادامه داد: باید نگاه مسئولان به این حوزه بیشتر جلب شود.بنده به عنوان نماینده منتخب تهران وظیفه دارم در این حوزه کمک های عملی بیشتری را ارائه کنم.

نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این نمایشگاه ربات‌های امدادگر را مشاهده کردم. این ربات ها می توانند در بخش‌هایی که حضور انسان امکان پذیر نیست مفید واقع شوند از این رو نیاز است تا سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نسبت به ربات‌های امدادگر توجه بیشتری نشان دهند زیرا در حوزه فعالیت‌های شان مفید خواهد بود.

نوبخت تاکید کرد: تلاش می‌کنم در حوزه علم رباتیک از مسئولان کمک و توجه بیشتری دریافت کنیم تا بتوانیم برای پیشبرد این پدیده موثر باشیم.

 

* نتایج مقدماتی لیگ امدادگر مسابقات ربوکاپ آزاد بین المللی ایران

نتایج مسابقات ربوکاپ بین المللی آزاد ایران 2016، در لیگ ربات‌های امدادگر در مرحله مقدماتی مشخص شد.

در مرحله مقدماتی این دوره از رقابت‌ها تیم‌های MRL  از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، تیم YRA از دانشگاه آزاد اسلامی یزد، VRU از دانشگاه ولی عصر رفسنجان، PASARGAD از دانشگاه امیرکبیر و تیم ROMANSA از کره جنوبی موفق به کسب امتیازات لازم شدند.

این تیم‌ها به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

* نتایج مسابقات بین المللی ربوکاپ در لیگ‌های مین یاب خودکار، انسان نما و فوتبالیست کوچک

در نخستین روز از رقابت تیم‌ها در یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران نتایج زیر در مرحله مقدماتی به دست آمد.

در لیگ ربات مین یاب خودکار 14 تیم به رقابت پرداختند و نتایج و تمام تیم‌ها به مرحله بعد راه یافتند.

در لیگ ربات‌های انسان نما تیم‌هایی از انگلیس، آلمان و ایران رقابت کردند که تیم famanaid از آلمان در رقابت با تیم boldheatts انگلیس 5 امتیاز، کسب کرد.

در لیگ فوتبال آزاد دانش آموزی در مرحله مقدماتی مصاحبه و چالش فنی تیم sadrarobotاول، تیم HELLI AFRA ، دوم و تیم

در راند یک این لیگ تیم HELLI AFRA اول،تیم FIRMA F6 دوم و تیم نقش جهان سوم شدند.

در راند دو تیم HELLI AFRA اول، تیم AMOS دوم و تیم CYRUS IMMORTALS رتبه سوم را کسب کردند.

در راند سوم این لیگ HELLI AFRA اول، تیم CYRUS IMMORTALSدوم و تیم نقش جهان سوم شدند.

در بخش مصاحبه و چالش فنی آزاد لیگ فوتبال دانش آموزی تیمALLAMEH TABATABAEI مقام نخست و تیم HELLI AFRA رتبه دوم و تیم نقش جهان رتبه سوم را کسب کردند.

در راند یک بخش آزاد این لیگ تیم HELLI AFRA اول،تیم نقش جهان دوم و تیم IRO F1سوم شدند.

در راند دو تیم HELLI AFRA اول، تیم ROBO FORTE F6دوم و تیم INTELLGENTS F4رتبه سوم را کسب کردند.

در راند سوم این لیگ HELLI AFRA اول، تیم INTELLGENTS F4دوم و تیم نقش جهان سوم شدند.

* نتایج مسابقات بین المللی ربوکاپ در روز دوم

در دومین روز از رقابت تیم‌ها در یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران نتایج زیر به دست آمد.

در لیگ ربات مین یاب کنترل از راه دور تیم‌های YRA، PASARGADt  ،IRSE ، SRC ، malayer UNIVERSITY،LI2MA، USTMBبه مرحله مقدماتی دوم راه یافتند.

در لیگ مین یاب هوشمند سایز کوچک نیز تیمKHAYYAM ROBOTIC از دانشگاه آزاد نیشابور 12000امتیاز، تیم RTL 2200امتیاز، تیمROBOSINA  1700 امتیاز و تیم HIGH TECH با 400 امتیاز به مرحله ی مقدماتی سوم راه یافتند.

در این دوره 625 تیم ثبت نام کردند که از این تعداد 320 تیم به این دوره از رقابت‌ها راه یافتند. از این تعداد 306 تیم ایرانی و 14 تیم خارجی از کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، چین، امریکا، پرو، افغانستان، کره جنوبی و هلند است.

رقابت‌های نهایی و اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران ساعت 18 امروز در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شود.


٠٨:١٩ - شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ٤٨٧٤٦٨    /    تعداد نمایش : ٦١٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج